menu

pixelshark

AGENCJA
                        KREATYWNA
I interaktywna

pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark
strony www strony www strony www strony www strony www strony www
sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe
blockchain
blockchain

5 najpopularniejszych języków programowania

Coraz więcej osób decyduje się rozpocząć naukę programowania. Za takim wyborem stoją m.in. atrakcyjne zarobki, udział w tworzeniu przydatnych aplikacji, elastyczny tryb pracy czy możliwość wykonywania jej zdalnie. Pojawia się jednak pierwsze pytanie: od jakiego języka zacząć? Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

Java

Jest to bardzo popularny – szczególnie nad Wisłą – język pozwalający na stworzenie niemal każdego rodzaju programów. Obecnie, ze względu na zapotrzebowanie rynkowe, pisze się w nim mnóstwo aplikacji mobilnych (zwłaszcza na Androida). Może też posłużyć m.in. do przygotowania programów do zarządzania firmą.

Język ten początkowo nazywał się Oak, a słowo to po angielsku oznacza dąb. James Gosling, pod kierownictwem którego opracowywano nowy język, dowiedział się jednak, że inna firma zarezerwowała już tę nazwę. Ciężko było wymyślić kolejną, aż w końcu wygrało zamiłowanie do kawy. Java to jeden z gatunków, który najwidoczniej musiał być bliski sercu Goslinga. Również logo tego języka przedstawia kubek z parującą kawą.

JavaScript

Język ten doskonale sprawdza się na stronach internetowych. Zapewnia interakcję z użytkownikiem – odpowiada m.in. za różne efekty wizualne, umożliwia wpisywanie i zmienianie treści. By zacząć się nim zajmować, trzeba znać przynajmniej podstawy HTML i CSS. Aplikacje w JavaScript mogą być wykonywane zarówno po stronie serwera, jak i klienta, choć język zyskał popularność szczególnie z powodu tych drugich.

UWAGA: Nie należy utożsamiać ze sobą języków Java oraz JavaScript. Podobieństwo nazw może sugerować, że jeden z nich wywodzi się od drugiego albo jest jego mniej/bardziej rozbudowaną wersją. Nic bardziej mylnego! Oba języki różnią się pod wieloma względami.

PHP

W języku PHP można stworzyć mnóstwo rodzajów aplikacji internetowych, które zapisują dane na serwerze. Internauci w wieku 30+ z pewnością pamiętają ze swoich młodzieńczych lat takie elementy stron internetowych, jak licznik odwiedzin czy księga gości. Były one wykonane w PHP3 oraz, nieco później, w PHP4. Obecnie niejeden rekin internetu tworzy w języku PHP systemy do publikowania treści, np. newsów bądź komentarzy w Internecie. W tej technologii działają też m.in. fora internetowe.

SQL

Posługując się nim w umiejętny sposób, można „wycisnąć” wszystkie interesujące informacje z dostępnej bazy danych. Tworzy się w nim aplikacje dla różnych firm czy agend rządowych. Przydaje się w biznesie, reklamie i nie tylko.

Python

Posiada dość prostą składnię, dlatego jest polecany początkującym programistom. Co ciekawe, swoją nazwę bierze od „Latającego Cyrku Monty Pythona”, którego fanem jest twórca języka. Python stale się rozwija, a posługujący się nim specjaliści osiągają coraz większe dochody. Używa go nawet przez takiego rekina internetu jak Google. Ponadto posługują się nim: Facebook, Instagram, Spotify czy Netflix. Podobnie, jak i w Javie, w Pythonie można stworzyć niemal wszystko, czego dusza zapragnie. Ponadto w sieci istnieje wiele grup zrzeszających osoby piszące w tym języku, które można poprosić o pomoc podczas tworzenia pierwszych projektów.

Software house PixelShark

Strona internetowa to świetny sposób na zareklamowanie własnej firmy. Jest ona tak samo ważna, jak popularne dziś prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Dlatego nasza agencja interaktywnaw Łodzi oferuje stworzenie witryny nowoczesnej, która przyciągnie potencjalnych klientów i będzie przygotowana do późniejszych działań związanych z pozycjonowaniem, czyli SEO.

Dzięki temu łatwiej będzie Ci dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, a co za tym idzie – zwiększy się świadomość o istnieniu Twojej działalności. Warto jest zatem postawić na stronę www wykorzystującą najnowsze technologie i modne szaty graficzne, co spowoduje stały napływ klientów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.