menu

pixelshark

AGENCJA
                        KREATYWNA
I interaktywna

pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixel shark
pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark pixelshark
strony www strony www strony www strony www strony www strony www
sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe sklepy internetowe
blockchain
blockchain

Jak wybrać platformę sklepu internetowego?

Jak wybrać platformę sklepu internetowego?

Wybór odpowiedniej platformy do obsługi zamówień to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą stają wszystkie sklepy internetowe. Poszczególne systemy różnią się pod względem oferowanych funkcjonalności oraz wymagań co do serwera. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań, cieszących się sporą popularnością.

Coraz więcej osób decyduje się podjąć działalność handlową w Internecie. W przeciwieństwie do stacjonarnych punktów sprzedaży oszczędza się na lokalu oraz – częściowo – personelu. Pojawia się jednak dodatkowy koszt, jakim jest utrzymanie domeny, wykupienie serwera czy zlecenie specjalistom modyfikacji oprogramowania. Jeżeli dopiero zaczynasz działalność handlową w Internecie, przeczytaj poniższy tekst i zastanów się, jak poszczególne rozwiązania plasują się pod kątem:

  • łatwości obsługi (począwszy od samej instalacji);
  • wymagań serwerowych;
  • oferowanych funkcjonalności;
  • możliwości dodania wtyczek;
  • obsługiwanej liczby produktów/kategorii.

Platformy „na abonament”

Najprostszą formą jest skorzystanie z platformy abonamentowej. Polega to na tym, że „wynajmujemy” sklep od usługodawcy, który zapewnia serwer, oprogramowanie, bezpieczeństwo danych, regularne aktualizacje itd. Niejeden rekin Internetu od tego zaczynał, ale warto pamiętać, że żeby odnieść duży sukces, trzeba szybko skoczyć na głębszą wodę i zacząć „coś swojego”. Na platformach oferujących tego typu abonamenty jest się bowiem w pełni uzależnionym od drugiej strony – nie można zmodyfikować kodu źródłowego czy powiększyć w zbyt dużym stopniu oferty sklepu. Po pewnym czasie staje się to mocno uciążliwe.

Platformy open-source

Magento

Ten system oferuje zdecydowanie najwięcej funkcji i udogodnień. Można powiedzieć, że to prawdziwy „kombajn” do prowadzenia sklepu. Dzięki niemu Twoja działalność handlowa w Internecie nie będzie w żaden sposób ograniczona. Ceną za to jest duży stopień trudności, jeżeli chodzi o obsługę platformy. Sama instalacja nie jest tak prosta, jak w przypadku innych skryptów. Później również nie jest łatwo, dlatego osoby prowadzące stosunkowo duże sklepy często korzystają z pomocy fachowców, potrafiących sprawnie i szybko wprowadzić nowe funkcje do środowiska Magento. Prócz samego skryptu w sieci można znaleźć wiele różnych wtyczek (zarówno darmowych, jak i płatnych), które po wgraniu dają nowe możliwości właścicielowi. Ten system jest polecany zwłaszcza do obsługi dużych sklepów.

PrestaShop

PrestaShop to aplikacja o wiele prostsza w obsłudze od opisywanej powyżej – Magento. Dlatego też zdecydowanie lepiej sprawdza się wśród osób początkujących oraz takich, które prowadzą niewielkie sklepy internetowe. Można ją zainstalować na skromniejszym serwerze, a i tak będzie działać bardzo sprawnie… pod warunkiem, że sklep w krótkim czasie nie rozrośnie się do niebotycznych rozmiarów. Wówczas trzeba będzie pomyśleć o przejściu na Magento lub złożeniu u jednej z firm zamówienia na własny sklep, tworzony całkowicie od podstaw.

Quick.cart

Ten system – podobnie jak PrestaShop – odznacza się łatwością obsługi. Dość prosta konstrukcja sprawia, że nie wymaga on dużych mocy obliczeniowych. Nadaje się do małych oraz średniej wielkości sklepów. Punktem granicznym, przy którym platforma nie zawsze jest w stanie szybko przetworzyć dane, są 2000 produktów. Zaletą tego sklepu jest za to fakt, że całkiem dobrze pozycjonuje się „samoistnie” w wyszukiwarkach, co zawdzięcza przyjaznemu kodowi.

Stworzenie własnego sklepu

Innym rozwiązaniem jest zwrócenie się do jednej z agencji interaktywnych z prośbą o przygotowanie własnej platformy do obsługi sklepu internetowego. Co prawda wiąże się to z jednorazowym kosztem na początku, ale za to mamy pełną dowolność w określeniu oczekiwanych funkcji. Warto rozważyć ten wariant również dlatego, że choć wymienione platformy open-source są – jak sama nazwa wskazuje – darmowe, to ich ewentualna modyfikacja najczęściej wymaga pomocy specjalisty. Wiele spośród dodatkowych wtyczek nie jest darmowych. Zlecając stworzenie sklepu od podstaw, możemy natomiast wybrać wszystkie potrzebne funkcjonalności, nie ponosząc później kosztów dodatkowych przeróbek i wspomnianych wtyczek.


AbonamentMagentoPrestaShopQuickCartWłasny
Łatwość obsługiBardzo łatwyTrudnyŚredniŁatwyW zależności od oczekiwań
Wymagania co do serweraŻadne (nie kupujesz serwera, a jedynie wynajmujesz go)WysokieŚrednieniskiejw.
Liczba oferowanych funkcjonalnościW zależności od wybranego pakietuMnóstwoDużo (ale mniej niż Magento)Średniojw.
WtyczkiBrakMnóstwoDużo (ale mniej niż Magento)MałoBrak
Obsługiwana liczba kategorii/produktówW zależności od wybranego pakietu (niemal zawsze jest ograniczona)MnóstwoDużo (ale mniej niż Magento)Średnio (mniej więcej do 2 tys. produktów)W zależności od oczekiwań

Software house PixelShark

Strona internetowa to świetny sposób na zareklamowanie własnej firmy. Jest ona tak samo ważna, jak popularne dziś prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Dlatego nasza agencja interaktywnaw Łodzi oferuje stworzenie witryny nowoczesnej, która przyciągnie potencjalnych klientów i będzie przygotowana do późniejszych działań związanych z pozycjonowaniem, czyli SEO.

Dzięki temu łatwiej będzie Ci dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, a co za tym idzie – zwiększy się świadomość o istnieniu Twojej działalności. Warto jest zatem postawić na stronę www wykorzystującą najnowsze technologie i modne szaty graficzne, co spowoduje stały napływ klientów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.