HAKERZY – JAK SIĘ PRZED NIMI BRONIĆ?

Czy robot może mieć ludzką twarz?
24 września 2018

HAKERZY – JAK SIĘ PRZED NIMI BRONIĆ?

Czy pretensje o to, że Twoje konto zostało zaatakowane są słuszne? Czy dostatecznie je chronisz? Czyja jest to wina?

Należy zastanowić się czy hakerzy używają skomplikowanych metod czy sami ułatwiamy im działania godzące w nasz interes. Jakich sztuczek najczęściej używają hakerzy? Jakie nasze przyzwyczajenia wykorzystują?

1. Używasz tych samych haseł do kilku kont? Czy wiesz ciesz czym to grozi?
Kiedy haker zdobędzie 1 hasło uzyska dostęp do wielu innych kont. Chyba nie trzeba Cię już zachęcać do zmiany haseł i zadbania o ich bezpieczeństwo?
Zawsze możesz używać managera haseł. Za pomocą PwnedList można sprawdzić czy nasz adres email nie jest narażony na niebezpieczeństwo.

2. Otwierasz podejrzane linki?
Nawet jeśli umierasz z ciekawości co kryje się pod linkiem – nie próbuj sprawdzać bo może Cię to sporo kosztować. Phishing to metoda, dzięki której haker kieruje nas na fałszywe strony, bardzo podobne do oryginałów. Są to strony do logowania, np. bankowe.
Należy zwracać uwagę na adres strony. Kolejne ostrzeżenie: nie klikaj w podejrzane linki od nieznanych nadawców ani nie loguj się na takie strony.

3. Pobieranie plików i keyloggerów nieznanego pochodzenia
Keylogger monitoruje naszą klawiaturę. Jest bardzo niebezpieczny bo może być rozprzestrzeniany za pomocą maili.
Prewencja? Dobry program antywirusowy, zapora sieciowa. Pamiętaj aby nie otwierać podejrzanych maili, np. plików EXE od nieznanych odbiorców.

4. STI – atak przez media społecznościowe czyli zamieszczanie zbyt wielu i zbyt dokładnych informacji na swój temat
Wszelkie portale społecznościowe są genialnym źródłem wiedzy o użytkownikach.
Należy chronić informacje o życiu prywatnym ustawiając sobie tylko konieczną do założenia konta ilość danych. Wszelkie pytania, które nie są konieczne do utrzymania konta najlepiej zostawić bez odpowiedzi albo jeśli odpowiadać to niekoniecznie spowiadać się.
Tzw. przypominajki haseł powinny być tak skonstruowane abyśmy tylko my mogli odgadnąć odpowiedź.

5. Stare wtyczki, nieaktualne oprogramowania.
Często używamy przestarzałych wtyczek, dodatków oraz bibliotek w komputerze. Jako przykład posłyżyć może JAVA, w której wykryto mnóstwo braków w zabezpieczeniach. Aktualizujmy JAVĘ. Równie ważne jest aktualizowanie antywirusa.

6. Botnet czyli sieć zainfekowanych komputerów.

Najczęściej nie zorientujesz się, że w Twoim komputerze pojawił się jakiś wirus. Takie sieci stosowane są bardzo często w celu wysyłania spamu czy szantażu.

Możesz sprawdzić aktywność Twojego dysku, jeśli Twoje łącze internetowe jest nadmiernie użytkowane to powinieneś się nad tym pochylić. Najlepiej jednak ochroni Cię dobry program antywirusowy.

7. Adware – darmowe oprogramowanie.

Wyświetla ono reklamy – niby nic podejrzanego, ale odnośniki pojawiające się przy reklamach mogą prowadzić do problemów.

Są też sytuacje kiedy reklamy wyświetlają się bez naszej zgody co spowalnia pracę sprzętu. Takie reklamy mogą być połączone ze złośliwym oprogramowaniem.

Obronisz się instalując specjalne programy jak np. Spybot Search & Destroy. Używaj go do sprawdzania sprzętu raz w tygodniu. Aktualizuj również swoją przeglądarkę.

PODSUMOWANIE

Najważniejsze to korzystać z Internetu w sposób rozsądny. Jeśli logujesz się na swoje konto w banku lub wykonujesz przelew to nie rób tego na cudzym komputerze. Nie używaj tego samego hasła do kilku kont. Uważaj na ilość informacji jaką udostępniasz na serwisach społecznościowych.
I ostatnia rzecz – zadbaj o dobre oprogramowania i antywirusy.
Hakerzy wykorzystują nasze błędy. Na tym głównie to wszystko polega.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *